F.A.Q.

F.A.Q.

Často kladené otázky

V této sekci najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Pokud zde však přesto nenaleznete odpověď na to, co vás zajímá, neváhejte a napište nám přes formulář v sekci KONTAKTY.

Všeobecné dotazy

Jak Dračí Doupě tak Dračí Hlídka mají stejné kořeny. Obě hry se inspirovaly v herním systému Dungeons&Dragons a obě přebírají základní atributy klasické fantasy. Díky tomu k sobě mají poměrně blízko.

Obě hry mají stejné základní atributy pro postavy – Sílu, Odolnost, Obratnost, Inteligenci a Charismu. Rovněž mají velmi podobné rasy a povolání. V Hlídce si však můžeš zkusit povolání kněze a rasu kudúka a krolla nahrazuje gnom a obr.

Hlídka se od Dračího Doupěte liší v několika hlavních směrech :
– Zjednodušení hodů kostkou (není tolik typů hodů jako mělo DrD – na atribut, na past, na postřeh, na úspěch seslání kouzla atd atd)
– Lepší možnosti rozvoje postavy – růst základních atributů, přibývání zvláštních schopností a formování postavy směrem ke specializaci podle toho, jaké věci ji necháš naučit
– Zjednodušená tvorba postavy – vytvoříš ji i jako nováček do deseti minut

Je toho samozřejmě mnohem víc, ale jde o drobné detaily, které dělají hru zábavnou jako celek.

Děláme hru, která se má podobat klasickému Dračáku. To, že jsou si pravidla podobná není chyba, ani malá míra invence na naší straně, ale náš cíl.

Pokud se vám myšlenka hry a komunity Dračí Hlídky líbí, můžete nás podpořit několika způsoby :

1) Sledujte nás a propagujte nás

  • Přidejte si nás na Facebooku, Twitteru nebo Google Plus. Lajkujte a sdílejte naše statusy a dejte o nás vědět svým kamarádům a známým.
  • Stáhněte si minibanner v sekci KE STAŽENÍ a umístěte ho na své stránky. Případně nám pomozte dostat náš banner na stránky fantasy webů a místa, kde by mohli být další hráči.
  • Stáhněte si některý z wallpaperů. Získáte krásný obrázek na pozadí svého počítače a lidé, kteří se u vašeho počítače mihnou se o nás doví.

2) Tvořte s námi

  • Pracujeme na velké knihovně dobrodružství. Pokud sami nějaké máte, podělte se o ně! Pomůžete tak celé komunitě. Stačí napsat na email správci archivu – viktor-goldman@seznam.cz
  • Stejně tak pokud vás baví kreslení map nebo gramatické korektury, pomozte nám s dalšími questy, které čekají na zveřejnění

3) Podpořte nás, získejte odměnu nebo si předplaťte pravidla

  • Pokud nemáte čas nebo možnosti tvořit questy a nebo třeba dělat nám reklamu, můžete nám pomoci i libovolnou finanční podporou. Peníze jsou použity na ilustrace do pravidel a po jejich dokončení k realizaci tisku první tisícovky kusů.
  • Za tuto pomoc Vám samozřejmě nabízíme poděkování a navíc i bonusové upomínkové předměty (sběratelská edice kostek, pravidla s podpisy autorů atd). Více se můžete dovědět po kliknutí na sekci PODPOŘTE NÁS v patičce stránky. VIP předměty budou rozeslány v období mezi červnem a srpnem 2017 (po dokončení hry). Ve stejné době také rozešleme podepsané výtisky pravidel.
  • Pokud byste se tak rozhodli, jakoukoliv částku prosím zašlete na účet : 215268426 / 0300. Jako variabilní symbol použijte své rodné číslo prosím. Jako alternativa je jakékoliv jiné číslo, které myslíte, že bude dostatečně unikátní.
  • Nezapomeňte prosím napsat pomocí kontaktního formuláře nebo na email DraciHlidka@gmail.com, o jaké variabilní (nebo alternativní) číslo se jedná a také vaše plné jméno s přezdívkou, kterou případně používáte – např. Pavel „Tirus“ Ondrusz.
  • Díky tomu můžeme spárovat platbu s Vaší osobou a přidat Vás do Síně slávy. Za případnou pomoc předem děkujeme.

Pokud Vás napadá jakákoliv jiná forma pomoci, ozvěte se prosím na dracihlidka@gmail.com

Ano! Pokud hraješ DrD a rozhodneš se s kamarády začít s Dračí Hlídkou, dá se díky podobnosti obou her převést postava. Vyžaduje to trochu úsilí, ale dá se to zvládnout za patnáct minut. Na webu navíc najdeš aplikaci, která ti s takovým převodem pomůže.

Pozn. : Hry jsou si podobné, ale NEJSOU stejné. Musíš brát na vědomí, že některé schopnosti, které byly v DrD na Hlídce nejsou. Případně jsou pozměněné, nebo je ovládá jiné povolání. Pokud by ti něco vyloženě chybělo, můžeš to konzultovat s Pánem Jeskyně. Je to jen o tom, jak zběhlý je Váš vypravěč a jak moc zná pravidla. Pokud jim rozumí, dokáže posoudit, co by „nabouralo“ systém a co lze případně převést, i když to v Dračí Hlídce není.

Pravidla budou k dostání od podzimu 2017. Bude šance si je objednat na stránkách Dračí Hlídky. Pracujeme také na tom, aby se objevila i ve specializovaných fantasy obchodech a knihkupectvích. Seznam těchto prodejen bude rovněž zveřejněn na stránkách Hlídky.

Cena pravidel je v jednání, ale vypadá to, že se bude pohybovat okolo částky 300,- CZK. Jakmile budeme mít finální dohodu, částku tady upřesníme.

 

Několika partnerům Hlídky jsme věnovali naše dárkové poukazy. Ty si mohou jejich držitelé směnit za pravidla Dračí Hlídky. Jak na to? Je to jednoduché. Pokud takový poukaz máte :

– Ověřte si, že v sekci PRODUKTY je položka „PRAVIDLA PRO HRÁČE“ a u ní status „V PRODEJI“ (očekáváme, že to bude koncem letních prázdnin 2017). Pokud tam tento status nenajdete, prosím, vyčkejte nějaký ten týden a ověřte status znovu.
– Jakmile budou pravidla v prodeji, pošlete prosím svůj poukaz poštou na adresu Pavel Ondrusz, Gen. Píky 3036/1b, 702 00 Ostrava
– Do dopisu napište své jméno a adresu – na tu Vám budou pravidla ihned po obdržení voucheru zaslány

Herní mechaniky

Základní rozdil se dá popsat takto :

Dovednost je něco, co se dokáže naučit v podstatě každý, aniž by se musel věnovat nějaké profesi. Běžně je to třeba plavání, šplh, čtení a psaní nebo hraní na hudební nástroj. Fyzické atributy pak jen omezují, jak dobrý v tom dotyčný nebo dotyčná bude. Neobratný člověk se může naučit šplhat a dokáže zdolat strom, těžko si však poradí s plochou skálou. Stejně tak ne příliš chytrý člověk dokáže přečíst vývěsku na hospodě, ale bude pro něj problém zdolat naučnou knihu.

Zvláštní schopnost je oproti tomu něco, co je úzce spojeno s povoláním. Pokud se protloukáš životem jako hraničář, stane se z tebe skvělý stopař. Pokud jsi tulák, dokážeš někomu snadno a rychle vybrat kapsy. O tyto akce se může samozřejmě teoreticky pokusit každý. Pokud to však není jeho denní chleba, jsou šance na úspěch malé. Některé zvláštní schopnosti – spojené s magií – jsou navíc lidem bez nadání a speciálního tréninku zapovězeny úplně.

Dračí Hlídka je postavená na rozvoji postavy. Ve hře dostaneš možnost své základní atributy mírně vylepšit. Děje se tak prostřednictvím bodů, které dostáváš jednou za několik úrovní. Ty pak můžeš přidat k Síle, Odolnosti, Obratnosti, Inteligenci nebo Charismě. Odráží to v podstatě situaci, kdy tvá postava díky dobrodružství, zkušenosti a tvrdému životu posílí.

Body se rozdělují vždy při přestupu na další úroveň a není možné je rozdělovat „podle potřeby“ během hry. Stejně tak není možné je různě přesouvat a měnit.

Web a technické záležitosti

RSS kanál vás může automaticky informovat o tom, že se na stránkách Dračí Hlídky děje něco nového. Stačí mít ve svém prohlížeči nainstalováno „RSS čtečku“.

Jak na to (návod pro FireFox)
V prohlížeči FireFox můžete čtečku přidat jednoduše. Klikněte na nabídku menu a vyberte sekci ADD-ons a následně na Get Add-ons. Dole pak vyberte „See more Add-ons“ a dejte vyhledat klíčové slovo RSS. Následně si vyberte tyto dva nástroje – Simple RSS Reader (SRR) a rovněž doporučujeme utilitku AutoHide RSS Icon. Jakmile máte tyto add-ony nainstalovány, stačí už jen najet na stránky Dračí Hlídky a kliknout na ikonku RSS v dolním panelu. Potvrďte, že chcete odebírat novinky a od této chvíle Vám vždy, když se na Hlídce bude něco dít, vyskočí v prohlížeči ikonka.

Jak na to (návod pro Google Chrome)
V prohlížeči navštivte stránku www.google.com Zde zadejte do vyhledávače „RSS Feed Reader Chrome“ a na odkaz klikněte. Nainstalujte si doplněk. Jakmile máte tento add-on nainstalován, stačí už jen najet na stránky Dračí Hlídky a kliknout na ikonku RSS v dolním panelu. Potvrďte, že chcete odebírat novinky a od této chvíle Vám vždy, když se na Hlídce bude něco dít, vyskočí v prohlížeči ikonka.

Klikněte na tlačítko PŘIHLÁSIT a pak si vyberte ikonu Facebooku. Pokud se o to pokoušíte poprvé, objeví se vám nabídka s dotazem, zda už máte na Dračí Hlídce účet a nebo jste Nový uživatel webu. Po kliknutí je Vás účet vytvořen a příště už Vás nebude podobná nabídka zdržovat, ale systém Vás přihlásí rovnou.